WAŻNE!!! Opisany tu trening dotyczy osób początkujących. By dobrze wykonać poszczególne elementy warto pracować z doświadczonym instruktorem, który zwróci uwagę na kolejne aspekty treningu. Trening samodzielny pomoże nam rozwijać umiejętności – jednak podstawy powinniśmy skonsultować z trenerem, by nie uczyć się samemu złych nawyków.
Zanim wybierzemy się na pole golfowe pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu. Z jednej strony mowa tu o sprawności fizycznej – co prawda nie trzeba być atletą by grać w golfa, jednak po prostu nie da się wstać prosto z kanapy i dobrze radzić sobie na polu golfowym. Jak przy każdej aktywności fizycznej przyda się więc kondycja, która pozwoli dobrze poradzić sobie podczas partii golfa. Przed grą warto też przeprowadzić rozgrzewkę – „machanie kijem” potrafi dać w kość na drugi dzień.
Zadbajmy też o odpowiedni ubiór i sprzęt. Dres czy jeansy nie będą dobrze widziane na polu golfowym. Ubierzmy się wygodnie, ale też schludnie. Dobierzmy odpowiednie obuwie by stabilnie utrzymywać się na trawie podczas uderzenia. Na samym początku kije – co może dziwić – nie są najważniejsze. Dopóki bowiem nie poznamy podstaw, to i tak nie wykorzystamy ich potencjału. Warto jednak wiedzieć, że komplet kijów nie jest równy innemu. Kije golfowe powinno dobierać się wg indywidualnych preferencji, ale też sylwetki. Kierujmy się zatem wzrostem oraz długością rąk. Wybór odpowiedniego sprzętu pozwoli nam osiągnąć lepsze wyniki w grze.
To jeden z pierwszych, przy tym najtrudniejszych elementów treningu golfowego. Musimy wiedzieć jak ustawiać się do piłki, jak odpowiednio rozstawić nogi czy ułożyć dłonie na gripie. Trening techniki to zajęcie monotematyczne – ten sam ruch będziemy powtarzać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy. Bez dobrej techniki jednak trudno będzie nam osiągnąć upragniony cel.
Osoby, które mają naturalny talent do gry w golfa, mogą stosunkowo szybko „złapać” podstawy techniki. Jednak niektórym zajmie to więcej czasu. Nie powinniśmy jednak odpuszczać tego elementu. To jak z grą na gitarze – najpierw pojedyncze akordy, dopiero później cała melodia.
Co w przypadku techniki wypracujemy? Oczywiście odpowiednią postawę, ułożenie nóg i rąk oraz całość płynnego ruchu przy oddawaniu uderzenia – od stóp po korpus i ruch ramion. Ważne jest tempo, zmiana położenia sylwetki podczas składania się do uderzenia. Inaczej też będziemy przygotowywać się do uderzenia krótkiego i dalekiego. To wszystko będziemy szlifować właśnie ćwicząc technikę uderzenia. Trening techniki można (a nawet trzeba) łączyć z treningiem uderzeń. Do szlifowania techniki powinniśmy jednak cyklicznie wracać, by nie zatracić odpowiednich wzorców zachowań.
Koniec końców technika potrzebna jest właśnie po to, byśmy umieli prawidłowo uderzać piłkę w wyznaczone miejsce. Trenowanie uderzeń to proces bardzo złożony. Często zdarzy się, że cofniemy się do doskonalenia techniki, bowiem uderzenia nie będą dostatecznie celne.
Co ważne jest w treningu uderzenia? Przede wszystkim musimy nauczyć się łączenia kilku aspektów. Wyczucie odległości, odpowiednie dobranie kija czy szacowanie terenu. Na początku nie będzie to łatwe i zapewne zaczniemy po prostu od nauki trafiania w piłkę oraz posyłania jej w obręb szeroko zakreślonego celu. Z czasem jednak możemy stawiać sobie coraz wyższe wymagania. Jakie typy uderzeń poznamy?
Drive – dalekie wybicie
Putt – uderzenie na dołek po greenie
Chip – krótkie uderzenie blisko greena
Pitch – nieco dalsze uderzenie w kierunku greena
Sand shot – uderzenie piłki z bunkra
To podstawowe uderzenia golfowe. Ich trening powinniśmy odbywać – przynajmniej na początku – pod fachowym okiem trenera. Powinniśmy także stawiać sobie wyzwania. Może to być np. uderzenie 5 lub 10 razy z rzędu w pole określonej powierzchni z danej odległości. Z czasem możemy zwiększać odległość i zmniejszać pole celu. Jeśli widzimy, że danego etapu nie możemy przeskoczyć – nie bójmy się wrócić do techniki.
Pamiętajmy też, że celne wybicie 100 piłek z jednego miejsca nie oznacza jeszcze nauczenia się danego uderzenia. Zmieniajmy pozycje, miejsca – pola golfowe to całe mnóstwo uwarunkowań terenu. Musimy więc nauczyć się oceny sytuacji, a nie jedynie prostego uderzenia z jednego miejsca.
Ośrodki golfowe oferują miejsce do treningu. Trening Area to zazwyczaj driving range oraz pitch & putt course. Tam szlifować możemy poszczególne uderzenia. Najlepsze ośrodki gwarantują kilkadziesiąt stanowisk driving range, oraz kilkudołkowe pole treningu krótkiej gry.