Turniej golfowy

Turnieje golfowe

Na całym świecie co roku organizowane jest wiele mniejszych i większych turniejów golfowych. Najbardziej popularne i największe turnieje są skierowane do zawodników profesjonalnych. Podobnie jak w przypadku tenisa – mamy tu choćby cztery zawody tzw. wielkoszlemowe.

Te turnieje cechuje nie tylko ogromna popularność, ale też wysoka pula nagród. Jednak poza zawodowcami swoje turnieje mają również amatorzy.

Golf

Większość organizatorów, zarówno turniejów profesjonalnych jak i amatorskich, stosuje regulaminy zatwierdzone przez R&A Rules Limited. Istotne są również indywidualne regulaminy danego pola golfowego. W golfie bardzo mocno przestrzega się zasad etyki gry – a więc kary czy wykluczenie ze zmagań mogą być następstwem niewłaściwego zachowania na polu golfowym. Takie zachowania to np. uporczywe przeszkadzanie innym graczom, rzucanie kijami, wulgarne słownictwo.

Kto może zgłosić się do poszczególnych zmagań? To zawsze określa regulamin konkretnego turnieju. Są turnieje otwarte, a także dedykowane konkretnym zawodnikom – np. juniorom czy członkom danego klubu golfowego. Zazwyczaj określana jest tez maksymalna liczba startujących zawodników. W tym przypadku poza spełnieniem wymogów liczy się więc kolejność zgłoszeń. Co ważne, nie warto zgłaszać się na wyrost. Jeśli wyślemy swoje zgłoszenie i następnie wycofamy się z gry – możemy otrzymać „blokadę” wstępu jako zawodnik na kolejny turniej tego samego organizatora.

By zgłosić się na konkretny turniej warto mieć aktywny oraz aktualny HCP. Jeśli takowego nie posiadamy w bazie Polskiego Związku Golfa, to powinniśmy zdobyć stosowne zaświadczenie od organu mogącego potwierdzić nasze HCP. Handicap ma wpływ na określenie dodatkowej liczby uderzeń w danej rozgrywce.

Gdzie szukać odpowiednich turniejów golfowych dla siebie? Zazwyczaj pełna lista ciekawych i ważnych turniejów publikowana jest na stronie Polskiego Związku Golfa (mowa oczywiście o zmaganiach krajowych). Lista ta dostępna jest tutaj. Warto też śledzić strony klubów golfowych oraz pól golfowych, które chętnie informują o zmaganiach organizowanych pod swoim szyldem.