Kije do golfa

Jak wybrać dobre kije do golfa?

Kije golfowe różnią się od siebie w zależności od typu gracza – dostępne są wersje męskie, damskie bądź juniorskie. Ponadto każdy gracz dobiera kije według własnych upodobań. Rożni gracze preferują nieco inne parametry kijów, te jednak powinny mieścić się w określonych normach.

Golf

Budowa kija golfowego

Każdy kij składa się z kilku elementów. Podstawowe cztery to szaft, rękojeść, hosel i główka.

  • Szaft – czyli główny element kija, bez jego główki. Zazwyczaj zrobiony z metalu. Gracze dobierają jego giętkość oraz długość. Tu kluczowy jest wzrost czy długość rąk zawodnika.

  • Rękojeść – znana też jako grip. Skórzana bądź gumowa (obecnie powszechniejsze) część zakładana na szaft. To właśnie na tym elemencie gracz trzyma dłonie, a więc grip musi być wygodny.

  • Hosel – element łączący szaft z główką kija.

  • Główka – head. Najbardziej charakterystyczny element kija. Główka składa się z lica, czubka, piętki i spodu. Ich kształt, wielkość i wyprofilowanie mają wpływ na to jak bić będziemy piłkę. Główka odpowiada za np. nadanie rotacji czy wysokości.

Rodzaje kijów golfowych

Kije golfowe różnią się między sobą w zależności od przeznaczenia. Różnice widać przede wszystkim w główce kija, ale także pozostałe elementy są charakterystyczne dla konkretnego rodzaju.

  • Woods – kije służące do dalekiego wybicia piłki. Zazwyczaj tym kijem rozpoczyna się grę na danym dołku, ewentualnie można skorzystać z niego w kolejnym dalekim uderzeniu. To kije długie, najlżejsze o dość grubej główce z delikatnie pochylonym licem. Znane też jako driver.

  • Irons – tzw. żelaza, których gracze zazwyczaj mają najwięcej w swoim zestawie. Służą do gry na fairway’u czyli teoretycznie są najczęściej używane. Posiadanie przynajmniej kilku ironów nie jest przypadkowe. Każdy z nich jest nieco inaczej zbudowany, tak by posyłać piłkę na różne odległości. Różnice między kolejno numerowanymi ironami to ok. 10 metrów różnicy przy uderzeniu.

  • Wedge – kije podobne do ironów ale służące zazwyczaj do „zadań specjalnych”. Przydatne gdy przyjdzie nam grać z trudnego terenu np. piasku. Mają specjalnie wyprofilowane lico służące biciu piłki wyżej ale niezbyt daleko. Używane często w pobliżu greena.

  • Putter – kij do uderzeń na greenie. Pozwala precyzyjnie uderzyć piłkę, która toczy się po równej nawierzchni.

Standardowa torba każdego golfisty wyposażona jest w maksymalnie 14 kijów. W zależności od potrzeb konstrukcja indywidualnego zestawu może się nieco od siebie różnić.